Suplementy diety i odżywki – tak czy nie?

1 komentarz

Kamil B.

Prawie każdy, kto regularnie uprawia sport, w którymś momencie zadaje sobie pytanie: jak to jest z tymi suplementami? Czy rzeczywiście pomagają? Czy są mi potrzebne? Więc jak to w końcu jest – brać czy nie brać?

Kiedy?

Przede wszystkim warto byłoby się najpierw zastanowić czy w ogóle istnieje potrzeba korzystania z odżywek dla sportowców. Polecane są one szczególnie osobom narażonym na intensywny wysiłek fizyczny, który powoduje wycieńczenie organizmu. Dlatego jeśli raz w tygodniu chodzisz na pilates – raczej obejdziesz się bez większości suplementów.

Podczas treningu siłowego, kiedy zależy Ci na budowie masy mięśniowej możesz poważnie rozważyć suplementację kreatyną. Wspomaga ona wydajność organizmu, zwiększa energię i przyspiesza przyrost mięśni bez jednoczesnego przyrostu tkanki tłuszczowej oraz nie powoduje skutków ubocznych. Takim osobom polecane jest również przyjmowanie odżywek białkowych, gdyż w trakcie siłowych ćwiczeń organizm potrzebuje znacznie więcej tego składnika odżywczego. Produkty te występują w wielu smakach i mogą być stosowane w postaci koktajli a także dodawane do omletów czy owsianki. Aby zredukować skutki intensywnego treningu takie jak zakwasy i przemęczenie, warto sięgnąć po BCAA czyli kompleks aminokwasów rozgałęzionych. Wspomagają one regenerację organizmu i odżywiają tkankę mięśniową.

Dieta

Należy jednak pamiętać o tym, że żadne odżywki nie zastąpią dobrze zbilansowanego jadłospisu, w którym znajdą się wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Najczęściej to właśnie odpowiednia dieta zapewnia osiągnięcie założonych celów i doskonałe efekty. Warto więc zacząć od wprowadzania zmian w menu, a dopiero potem pomyśleć nad jego suplementacją.

Komentarze są niewidoczne dla niezalogowanych osób!