Pływaj przez cały rok

2 komentarze

Kamil B.

Każdy z nas ma swoją ulubioną dyscyplinę sportową. Jedną z tych cieszących się dużą popularnością jest pływanie, któremu możemy się oddawać zawsze bez względu na porę roku czy pogodę. Ale są też inne sporty wodne warte naszej uwagi.

Dla każdego coś odpowiedniego

Pływać możemy zawsze. W lecie zdecydowanie najprzyjemniejsze będą jeziora i morza, lecz podczas jesieni i zimy najlepiej będzie odwiedzić basen. Jeśli jednak nudzi Cię pływanie tam i z powrotem przez godzinę warto zainteresować się innymi sportami wodnymi. Jednym z nich jest aqua aerobik. Ta dyscyplina kojarzy nam się z atrakcją dla starszych pań – przynajmniej zawsze tak jest przedstawiana w filmach. Ale odpowiednio przygotowane zajęcia są równie ciekawe co tradycyjny rodzaj aerobiku i nadają się dla osób w każdym wieku. Dobra muzyka motywująca do ćwiczeń i opór stawiany nam przez wodę podczas tanecznych ruchów być może stanie się czymś, bez czego nie wyobrażasz sobie dnia. Dodatkową korzyścią jest miła perspektywa pozbycia się cellulitu. Drugą ciekawą alternatywą dla pływania jest piłka wodna – dyscyplina zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Zasady są bardzo podobne do tych obowiązujących podczas meczu piłki nożnej – dążymy do zdobycia gola. Jedyna różnica polega na tym, że dotykamy piłki ręką, a nie nogą. Dla osób lubiących organizację i porządek polecamy zaś pływanie synchroniczne, które pomaga poprawić koordynację ruchową.

Korzyści zdrowotne sportów wodnych

Woda odciąża mięśnie, dlatego Twój kręgosłup dostanie znacznie mniej w kość podczas pływania niż podczas biegania. Z tego też powodu ćwicząc w wodzie dużo trudniej jest narazić się na kontuzję, a ćwiczenia, które normalnie przysparzają nam wiele trudności, w końcu stają się dla nas wykonalne. Podczas pływania kraulem angażujemy aż 44 mięśnie, które stopniowo są wzmacniane. Dzięki temu możemy pożegnać się z bólami pleców. Uprawianie każdego sportu dodatkowo zwiększa naszą wydolność i pojemność płuc. Korzystając z basenów sportowych dodatkowo hartujemy się dzięki przebywaniu w chłodnej wodzie.

Komentarze są niewidoczne dla niezalogowanych osób!