Czy powinno się ćwiczyć codziennie?

3 komentarze

Kamil B.

Im więcej tym lepiej – to dewiza wszystkich, którzy chcą szybko pozbyć się zbędnych kilogramów stawiając na intensywny, codzienny trening i częste wizyty na siłowni. Czy to jednak prawda? Czy codzienny trening jest dobry dla naszego organizmu?

Zrób sobie przerwę

Niezależnie od tego czy chcemy schudnąć, poprawić kondycję czy wyrzeźbić ciało zaleca się treningi od 3 do 5 razy w tygodniu. Jeżeli decydujemy się na 3 razy nie powinno to następować dzień po dniu. Nawet jeśli chodzisz na siłownie lub trenujesz w domu aż 5 razy w tygodniu warto zrobić sobie dwa dni odpoczynku w środku cyklu ćwiczeń. Przerwa w ćwiczeniach pozwala naszemu organizmowi zregenerować siły i osiągnąć lepsze rezultaty – mięśnie do rozrostu potrzebują odpowiedniego czasu na odpoczynek.

Skutkiem braku przerw może być także tzw. przetrenowanie. Objawia się to zmęczeniem, bólem mięśni i ogólnym spadkiem kondycji fizycznej i złym samopoczuciem. W odchudzaniu ważne jest, żeby utrzymywać wysoki poziom motywacji i dobry nastrój, dlatego brak odpoczynku może zadziałać źle na naszą psychikę i silną wolę.

Lepiej mało niż wcale

Czy to oznacza, że jeśli nie mamy czasu na 3 treningi w tygodniu nie opłaca się w ogóle ćwiczyć? Oczywiście, że nie! Nawet trening raz lub dwa razy w tygodniu jest lepszy niż żaden. Jednak nie powinniśmy spodziewać się po nim spektakularnych rezultatów.

Jak długo ma trwać trening?

Długość treningu zależy od tego jakie rezultaty zamierzamy osiągnąć. Jeśli zależy nam na utrzymaniu zdrowia i obecnej wagi wystarczą półgodzinne sesje, w których można połączyć ćwiczenia typu cardio z treningiem siłowym. Jeżeli jednak zależy nam na tym, żeby schudnąć treningi powinny być dłuższe – zazwyczaj około godziny. Rodzaj ćwiczeń też jest wtedy nieco inny – stawiamy na interwały, biegi i ćwiczenia aerobowe, dzięki którym spali się najwięcej kalorii.

Komentarze są niewidoczne dla niezalogowanych osób!